Dżem winogronowy z nutką kardamonu

 Jeśli właśnie otrzymałeś od znajomego lub członka rodziny nietypowy prezent w postaci kosza winogron, pewnie zachodzisz w głowę co z nimi zrobić? Jak je wykorzystać? 

Większość rodzimych odmian winogron świetnie sprawdzi się do przygotowania kompotów, soków, dżemów oraz win (tutaj raczej określone odmiany).

Na dziś propozycja przygotowania dżemu winogronowego, którego słodki smak przełamiemy dodatkiem soku z cytryn, a dodatek świeżo roztartego w moździerzu kardamonu doda mu charakteru.

obrazek przedstawia produkty, z których zostanie przygotowany dżem winogronowy; na drewnianym blacie kuchennym leży ukośnie ułożona ścierka kuchenna w szaro-czarną kratę, na niej leży cytryna oraz kardamon; z prawej strony kadru wmieszczona został kiść ciemnego winogrona; w donej części zdjęcia widoczny jest biały ceramiczny moździerz kuchenny, a w nim roztarte ziarna kardamonu

Tak przygotowany dżem będzie świetnym dodatkiem do pieczywa, naleśników, ciast i ciasteczek (znakomicie przełamuje słodki smak). Jako dodatek do budyniu waniliowego przywołuje wspomnienie niedzielnego deseru sprzed lat. Proponuję spróbować!

Zdjęcie przedstawia durszlak kuchenny, a w nim świeżo umyte pod bieżącą wodą kuleczki winogron. Na winogronacg widoczne są pęknięcia po usunięciu szypułki oraz krople wody, w krórych odbija się światło

SKŁADNIKI (z 1 kilograma owoców):

  • 1 kg dojrzałych winogron
  • 150 g cukru
  • sok z 2 cytryn
  • 1/2 łyżeczki świeżo roztartego kardamonu
  • żelfix/ pektyna (opcjonalnie)

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Winogrona płuczemy pod bieżącą wodą, przekładamy do garnka o grubszym dnie, zasypujemy cukrem.

Odstawiamy na minimum 2 godziny, aby puściły sok. Następnie gotujemy na małym ogniu często mieszając. Winogrona powinny się całkowicie rozpaść a nadmiar wody odparować. Staram się, aby ten proces trwał jak najdłużej, aby masa winogronowa maksymalnie się zagęściła.

W kolejnym etapie przecieramy winogrona przez gęste sito. Ten etap wydaje się dość pracochłonny, jednak w rzeczywistości idzie to dość sprawnie. 

Do przetartych winogron dodajemy sok z cytryn oraz świeżo roztarty w moździerzu kardamon. Redukujemy jeszcze dzięki podgrzewaniu na małym ogniu. Dżem jest w zasadzie gotowy do przeniesienia do słoików, jeśli jednak konsystencja nam nie odpowiada, możemy wykorzystać do zagęszczenia żelfix lub pektyny.

Dżem przekładamy do umytych i wyparzonych słoików, mocno zakręcamy dopasowaną nakrętką. Odwracamy do góry dnem, pozostawiamy do wystudzenia. Słoiki możemy dodatkowo pasteryzować.

Poniżej przepis w formacie pdf do pobrania i wydrukowania.

Jeśli nie chcemy dodawać pektyn/ żelfixu, należy przepis zmodyfikować podwajając ilość dodanego cukru - wtedy dżem zagęszcza się sam. Jednak trzeba liczyć się z tym, że smak będzie zupełnie inny.

Zdjęcie przedstawia białą elektroniczną wagę kuchenną, stojącą na drewnianym blacie. Wyświetlacz wagi jest niebieski i wyświetlona jest liczba 150, na wadze stoi plastokowa miska kuchenna, a w niej ciemne wonogrona zasypane cukrem


Zdjęcie przedstawia drewniany blat kuchenny, na którym rozłozona została ścierka kuchenna w kolorze szaro-czarnym; na ścierce w lewej części kadru umieszczono pięć cytryn; prawa część zdjęcia przedstawia czarny garnek, a na nim okrągłe sito z łyżką; na sicie umieszczono winogrona do przetarcia. Zdjęcie zawiera logo (znak wodny) bloga OneLittleSpoon Blog

Zdjęcie przedstawia produkty, z których sporządza się dżem winogronowy. W lewej części kadru umieszczono cztery cytryny, pośrodku wysypany z torebki kardamon, natomiast z prawej strony umieszczono kiść ciemnych, dojrzałych winogron. Produkty leżą rozłożona na ciemnej ścierce kuchennej.

Zdjęcie przedstawia drewniany blat kuchenny, na którym umieszcono ceramiczny biały moździerz, w którym jest widoczny roztarty kardamon. Na blacie lezy otwarta torebla z przyprawą Kardamon firmy Kotanyi


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 One Little Spoon │ Blog kulinarny , Blogger